• Požiadavky na talentové skúšky

• Pre školský rok 2020/2021 - 7649N učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo

HUDOBNÁ VÝCHOVA

Forma: ústna a praktická - individuálna

Rozsah: overovanie hudobných schopností

1. Spevácke schopnosti:

• Zaspievať určenú pieseň zo zoznamu piesní, ktoré žiak ovláda.
        • Rozlišovať výšku znejúcich tónov, zaspievať tón, ktorý zaznel na klavíri.

2. Tonálne a rytmické cítenie:

• Zaspievať určenú pieseň zo zoznamu piesní podľa vlastného výberu so sprievodom rytmického hudobného nástroja - Orffov inštrumentár, nástroj vedieť pomenovať.
        • Zopakovať hudobný motív správne melodicky a rytmicky.
        • Zopakovať rytmický model vytlieskaním.

3. Percepčné schopnosti (počúvanie hudby):

• Rozlišovať vyjadrovacie prostriedky hudby v počutej skladbe.

Uchádzač so sebou prinesie zoznam 20 ľudových piesní, ktoré vie zaspievať (nie detských).

Ovládanie hry na hudobnom nástroji nie je podmienkou.

JAZYKOVÁ A LITERÁRNA VÝCHOVA

Forma: ústna - individuálna

Rozsah: overovanie jazykových schopností

OBSAH:

1. Prednes naučeného textu umeleckej literatúry pre deti a mládež (poézie alebo prózy) s využitím verbálnych a neverbálnych  jazykových prostriedkov, prozodických vlastností reči v rozsahu cca 2. minút. Uchádzač so sebou prinesie text určený na prednes.

2. Dramatizácia ľudovej alebo autorskej rozprávky s využitím bábok, s uplatnením prozodických vlastností reči (tempo reči, melódia, prízvuk, dôraz...). Bábky a rekvizity si uchádzaš prinesie so sebou.

Uchádzač so sebou prinesie text určený na prednes a pomôcky pre bábkovú hru.

VÝTVARNÁ VÝCHOVA

Forma: praktická - individuálna

Rozsah:  grafické alebo farebné riešenie, priestorová predstavivosť, kompozícia, maliarske alebo kresliarske zručnosti uchádzačov

OBSAH:

1. Ilustrácia rozprávky na základe vylosovaného krátkeho úryvku - maľba temperovými alebo vodovými farbami, resp. kombinovaná technika s použitím vodových a temperových farieb, výkres formátu A3.

2. Vyhotovenie 3D objektu z papiera (biely výkres A4 a farebný papier A5) alebo modelovacej hmoty (plastelína,hlina, cesto). Ďalšie pomôcky: nožnice, lepidlo, špajle resp. modelovacie špachtle. Vyhotovený objekt má byť odvodený z úryvku rozprávky, na ktorú uchádzač vyhotovil ilustráciu a mal by byť dôležitým prvkom deja, alebo ho dotvárať (napr. hlavná alebo vedľajšia postava, časť architektúry, zvieracia figúra, dekoratívny predmet, atď.).

TELESNÁ VÝCHOVA

Forma: praktická – individuálna

Rozsah: úroveň pohybových schopností

OBSAH:

1. Rytmicko-pohybová zostava na vybranú pieseň podľa vlastného výberu v časovom limite 1 minúty (s využitím polkového a valčíkového kroku, jelenieho skoku, čertíka, váhy predklonmo a kotúľov).

2. Skoky cez švihadlo: znožmo, na jednej nohe, preskoky striedavo z jednej nohy na druhú.

3. Športové hry: Volejbal – obojručné odbíjanie lopty zhora, obojručné odbíjanie lopty zdola. Prihrávky vo dvojici (obojručne zhora, zdola).

Všetci uchádzači si so sebou prinesú športové oblečenie (tričko, legíny alebo tepláky, športovú obuv do telocvične) a vlastné CD alebo USB kľúč s hudbou.