• POŽIADAVKY NA TALENTOVÉ SKÚŠKY

FORMA:          ústna – individuálna

ROZSAH:        overovanie hudobných schopností

1. Spevácke schopnosti
        • Zaspievať určenú pieseň zo zoznamu piesní, ktoré žiak ovláda
        • Rozlišovať výšku znejúcich tónov, zaspievať tón, ktorý zaznel na klavíri.

1. Tonálne a rytmické cítenie
        • Zaspievať určenú pieseň zo zoznamu piesní podľa vlastného výberu so sprievodom rytmického hudobného nástroja - Orffov inštrumentár, nástroj vedieť pomenovať.
        • Zopakovať hudobný motív správne melodicky a rytmicky.
        • Zopakovať rytmický model vytlieskaním.

Uchádzač so sebou prinesie vytlačený zoznam 20 ľudových a detských piesní, ktoré vie zaspievať.

Ovládanie hry na hudobnom nástroji nie je podmienkou.

Jazyková a literárna výchova

FORMA:            ústna – individuálna

ROZSAH:           overovanie jazykových a dramatických schopností

OBSAH:

1. Prednes naučeného textu umeleckej literatúry pre deti a mládež (poézie alebo prózy) s využitím verbálnych a neverbálnych jazykových prostriedkov v rozsahu cca 2 minút. Uchádzač si so sebou prinesie text určený na prednes.

1. Dramatizácia ľudovej alebo autorskej rozprávky s využitím bábok, s uplatnením prozodických vlastností reči (tempo reči, melódia, prízvuk, dôraz...). Bábky a rekvizity si uchádzač prinesie so sebou.

1. Práca so zadaným neznámym textom s dôrazom na jazykový rozbor ukážky a kreatívne dokončenie textu s využitím vlastnej fantázie.

Uchádzač si so sebou prinesie text určený na prednes.

Text rozprávky, ktorý uchádzač zdramatizuje a zahrá s využitím bábok, nesmie byť totožný s textom na prednes.

Výtvarná výchova

FORMA:        praktická – individuálna

ROZSAH:      grafické alebo farebné riešenie, priestorová predstavivosť, kompozícia, kresliace alebo maliarske zručnosti uchádzačov

OBSAH:

1. Ilustrácia rozprávky alebo krátkeho literárneho textu – maľba vodovými alebo temperovými farbami, resp. kombinovaná technika s použitím vodových alebo temperových farieb, výkres formátu A3.
      2. Vyhotovenie 3D objektu z modelovacej hmoty (plastelína). Vyhotovený objekt má byť odvodený z úryvku rozprávky, na ktorú uchádzač vyhotovil ilustráciu a mal by byť dôležitým prvkom deja, alebo ho dotvárať (napr. hlavná alebo vedľajšia postava, časť architektúry, zvieracia figúra, dekoratívny predmet, atď.) K vyhotoveniu modelu sú potrebné ďalšie pomôcky (špajle, resp. modelovacie špachtle...)

Všetci uchádzači si so sebou prinesú všetky potrebné pomôcky na výtvarnú výchovu: výkres A3, farby, štetce, paletu na miešanie farieb, nádobku na vodu, handričku, plastelínu, podložku, na ktorej budú 3D objekt modelovať, nožnice a ďalšie potrebné pomôcky. Škola neposkytuje žiadne pomôcky!

Telesná a športová výchova

FORMA:                     praktická – individuálna

ROZSAH:                   úroveň pohybových schopností a stupeň zvládnutia pohybových zručností                                                vychádzajúcich z učebných osnov telesnej výchovy pre 5. – 9. ročník ZŠ

1. Pohybové schopnosti
          • Rytmicko – pohybová zostava na hudbu podľa vlastného výberu v časovom limite 1 – 2 minút.
          • Využitie gymnastických prvkov v zostave (kotúľ, kotúľ vzad, kotúľ letmo, premet bokom).
          • Využitie rôznych krokových variácií, koordinácia pohybu, estetická úroveň pohybu, vyjadrenie hudby pohybom.

1. 2. Skok do diaľky z miesta

1. Člnkový beh 10 x 5m

1. Športové hry (uchádzač si vyberie jednu možnosť)
          • Basketbal – vedenie lopty (dribling), dvojtakt zakončený streľbou, streľba z miesta,
          • Volejbal – podanie zhora, obojručné odbíjanie lopty zhora, obojručné odbíjanie lopty zdola.

Všetci uchádzači si so sebou prinesú športové oblečenie (tričko, legíny alebo tepláky, športovú obuv do telocvične s nefarbiacou podrážkou) a vlastné CD alebo USB kľúč s hudbou.

Za každú zložku výchovy môže uchádzač získať maximálne 75 bodov (spolu 300 bodov). Za študijný prospech môže získať najviac 50 bodov, pričom sa boduje priemerný prospech koncoročného vysvedčenia 8. ročníka a polročného vysvedčenia 9. ročníka. Talentovým skúškam vyhovie, pokiaľ získaš minimálne 25 bodov z každej výchovy, t. j. min. 100 bodov.