• POŽIADAVKY NA TALENTOVÉ SKÚŠKY

FORMA:        ústna – individuálna

ROZSAH:      overovanie hudobných schopností

1. Spevácke schopnosti
        • Zaspievať určenú pieseň zo zoznamu piesní, ktoré uchádzač/ka ovláda.
        • Rozlišovať výšku znejúcich tónov, zaspievať tón, ktorý zaznel na klavíri.

1. Tonálne a rytmické cítenie
        • Zaspievať určenú pieseň zo zoznamu piesní podľa vlastného výberu so sprievodom rytmického hudobného nástroja - Orffov inštrumentár, nástroj vedieť pomenovať.
        • Zopakovať hudobný motív správne melodicky a rytmicky.
        • Zopakovať rytmický model vytlieskaním.

Uchádzač/ka si so sebou prinesie vytlačený zoznam 10 ľudových a 10 detských piesní, ktoré vie zaspievať.

Ovládanie hry na hudobnom nástroji nie je podmienkou.

Jazyková a literárna výchova

FORMA:        ústna – individuálna

ROZSAH:      overovanie jazykových a dramatických schopností

OBSAH:

1. Prednes naučeného textu umeleckej literatúry pre deti a mládež (poézie alebo prózy) s využitím verbálnych a neverbálnych jazykových prostriedkov v rozsahu do 2 minút. Uchádzač/ka si so sebou prinesie text určený na prednes.

1. Dramatizácia ľudovej alebo autorskej rozprávky do 3 minút s využitím bábok

Bábky a rekvizity si uchádzač/ka prinesie so sebou. Text rozprávky, ktorý uchádzač/ka zdramatizuje s využitím bábok, nesmie byť totožný s textom na prednes.

1. Práca so zadaným neznámym textom s dôrazom na jazykový a literárny rozbor ukážky a kreatívne dokončenie textu.

Telesná a športová výchova

FORMA:     praktická – individuálna

ROZSAH:    úroveň pohybových schopností a stupeň zvládnutia pohybových zručností vychádzajúcich z učebných                                osnov telesnej výchovy pre 5. –9. ročník ZŠ

1. Pohybové schopnosti
          • Rytmicko – pohybová zostava na hudbu podľa vlastného výberu v časovom limite 1 – 2 minút.
          • Využitie gymnastických prvkov v zostave (kotúľ, kotúľ vzad, kotúľ letmo, premet bokom) prípadne samostatne.
          • Využitie rôznych krokových variácií, koordinácia pohybu, estetická úroveň pohybu, vyjadrenie hudby pohybom.

1. Skok do diaľky z miesta

1. Člnkový beh 10 x 5m

1. Športové hry (uchádzač si vyberie jednu možnosť)
          • Basketbal – vedenie lopty (dribling), dvojtakt zakončený streľbou, streľba na kôš z miesta.
          • Volejbal – podanie zhora, obojručné odbíjanie lopty zhora, obojručné odbíjanie lopty zdola.

Uchádzač/ka si so sebou prinesie športové oblečenie (tričko, legíny alebo tepláky, športovú obuv do telocvične s nefarbiacou podrážkou) a vlastné CD alebo USB kľúč s hudbou!

Výtvarná výchova

FORMA:        praktická – individuálna

ROZSAH:      grafické alebo farebné riešenie, priestorová predstavivosť, kompozícia, kresliace alebo maliarske zručnosti uchádzača/čky

OBSAH:

1. Ilustrácia rozprávky na základe vylosovaného krátkeho úryvku – maľba vodovými alebo temperovými farbami, resp. kombinovaná technika s použitím vodových alebo temperových farieb, výkres formátu A3.

1. Vyhotovenie 3D objektu z modelovacej hmoty (plastelína). Vyhotovený objekt má byť odvodený z úryvku rozprávky, na ktorú uchádzač vyhotovil ilustráciu a mal by byť dôležitým prvkom deja, alebo ho dotvárať (napr. hlavná alebo vedľajšia postava, časť architektúry, zvieracia figúra, dekoratívny predmet, atď.) K vyhotoveniu modelu sú potrebné ďalšie pomôcky (nožnice, lepidlo, špajle, resp. modelovacie špachtle...)

Uchádzač/ka si so sebou prinesie všetky potrebné pomôcky na výtvarnú výchovu: výkres A3, farby, plastelínu, podložku, na ktorej bude 3D objekt modelovať, nožnice a ďalšie potrebné pomôcky. Škola neposkytuje žiadne pomôcky!