• KRITÉRIÁ PRIJÍMANIA NA POMATURITNÉ ŠTÚDIUM

pre školský rok 2021/2022 - 7649N učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo

HUDOBNÁ VÝCHOVA

Forma: ústna a praktická - individuálna

Rozsah: overovanie hudobných schopností

1. Spevácke schopnosti:

• Zaspievať určenú pieseň zo zoznamu piesní, ktoré žiak ovláda.
        • Rozlišovať výšku znejúcich tónov, zaspievať tón, ktorý zaznel na klavíri.

2. Tonálne a rytmické cítenie:

• Zaspievať určenú pieseň zo zoznamu piesní podľa vlastného výberu so sprievodom rytmického hudobného nástroja - Orffov inštrumentár, nástroj vedieť pomenovať.
        • Zopakovať hudobný motív správne melodicky a rytmicky.
        • Zopakovať rytmický model vytlieskaním.

3. Percepčné schopnosti (počúvanie hudby):

• Rozlišovať vyjadrovacie prostriedky hudby v počutej skladbe.

Uchádzač so sebou prinesie zoznam 20 ľudových piesní, ktoré vie zaspievať (nie detských).

Ovládanie hry na hudobnom nástroji nie je podmienkou.

JAZYKOVÁ A LITERÁRNA VÝCHOVA

Forma: ústna - individuálna

Rozsah: overovanie jazykových schopností

OBSAH:

1. Prednes naučeného textu umeleckej literatúry pre deti a mládež (poézie alebo prózy) s využitím verbálnych a neverbálnych  jazykových prostriedkov, prozodických vlastností reči v rozsahu cca 2. minút. Uchádzač so sebou prinesie text určený na prednes.

2. Dramatizácia ľudovej alebo autorskej rozprávky s využitím bábok, s uplatnením prozodických vlastností reči (tempo reči, melódia, prízvuk, dôraz...). Bábky a rekvizity si uchádzaš prinesie so sebou.

Uchádzač so sebou prinesie text určený na prednes a pomôcky pre bábkovú hru.

VÝTVARNÁ VÝCHOVA

Forma: praktická - individuálna

Rozsah:  grafické alebo farebné riešenie, priestorová predstavivosť, kompozícia, maliarske alebo kresliarske zručnosti uchádzačov

OBSAH:

1. Ilustrácia rozprávky na základe vylosovaného krátkeho úryvku - maľba temperovými alebo vodovými farbami, resp. kombinovaná technika s použitím vodových a temperových farieb, výkres formátu A3.

2. Vyhotovenie 3D objektu z papiera (biely výkres A4 a farebný papier A5) alebo modelovacej hmoty (plastelína,hlina, cesto). Ďalšie pomôcky: nožnice, lepidlo, špajle resp. modelovacie špachtle. Vyhotovený objekt má byť odvodený z úryvku rozprávky, na ktorú uchádzač vyhotovil ilustráciu a mal by byť dôležitým prvkom deja, alebo ho dotvárať (napr. hlavná alebo vedľajšia postava, časť architektúry, zvieracia figúra, dekoratívny predmet, atď.).

Všetci uchádzači si so sebou prinesú všetky potrebné pomôcky na výtvarnú výchovu: výkres A3, farby, plastelínu, podložku, na ktorej budú 3D objekt modelovať, nožnice a ďalšie potrebné pomôcky. Škola neposkytuje žiadne pomôcky!

TELESNÁ VÝCHOVA

Forma: praktická – individuálna

Rozsah: úroveň pohybových schopností

OBSAH:

1. Rytmicko-pohybová zostava na vybranú pieseň podľa vlastného výberu v časovom limite 1 minúty (s využitím polkového a valčíkového kroku, jelenieho skoku, čertíka, váhy predklonmo a kotúľov).

2. Skoky cez švihadlo: znožmo, na jednej nohe, preskoky striedavo z jednej nohy na druhú.

3. Športové hry: Volejbal – obojručné odbíjanie lopty zhora, obojručné odbíjanie lopty zdola. Prihrávky vo dvojici (obojručne zhora, zdola).

Všetci uchádzači si so sebou prinesú športové oblečenie (tričko, legíny alebo tepláky, športovú obuv do telocvične) a vlastné CD alebo USB kľúč s hudbou.